OBJAWY KORONAWIRUSA I GDZIE SZUKAĆ POMOCY?

Strach przed koronawirusem sprawia, że niektórzy panikują po zaobserwowaniu u siebie jakichkolwiek nowych objawów zdrowotnych. Jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa może to być objaw zupełnie innego schorzenia. Spora grupa chorych przechodzi również zakażenie koronawirusem bardzo łagodnie. Nie wymagają oni hospitalizacji, a ewentualne leczenie jest wyłącznie objawowe.

Pierwsze objawy świadczące o zakażeniu się koronawirusem mogą pojawić się 2-14 dni po ekspozycji (na podstawie okresu inkubacji wirusów MERS-CoV). Główne to:


 Gorączka – powyżej 37,8 stopni Celsjusza;
 Kaszel – kaszel, na który trzeba uważać, to nowy, ciągły kaszel. Oznacza to częsty
kaszel przez ponad godzinę lub trzy albo więcej epizodów kaszlu w ciągu 24 godzin;
 Duszności i problemy z oddychaniem.


Jednak nie jest to pełna liczba symptomów mogących świadczyć o COVID-19. W przypadku niektórych chorych jedynym objawem jest zanik smaku i węchu. Obecnie eksperci twierdzą, że objawem zakażenia się koronawirusem mogą być również problemy ze strony układu trawiennego, w tym biegunka i wymioty. W niektórych przypadkach u chorych pojawia się wysypka i inne objawy dermatologiczne.

Kiedy wezwać pomoc w przypadku zarażenia koronawirusem?


W przypadku pojawienia się któregokolwiek z tych awaryjnych znaków ostrzegawczych dla COVID-19 natychmiast należy wezwać pomoc medyczną:


 Problemy z oddychaniem;
 Utrzymujący się ból lub ucisk w klatce piersiowej;
 Niebieskawe usta lub twarz.

Ta lista nie jest wyczerpująca. Dlatego wszelkie poważne objawy wymagają konsultacji lekarskiej.
W przypadku pojawienia się ostrych objawów koronawirusa należy dzwonić po pogotowie, uprzedzając dyspozytora o swoich konkretnych objawach i podejrzeniach.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl