WYTYCZNE DOTYCZĄCE NOSZENIA MASECZEK

Wytyczne dotyczące noszenia maseczek


Jaka powinna być prawidłowa maseczka? W których miejscach koniecznie trzeba ją nosić? – Polacy wciąż mają wiele pytań związanych z obowiązującym od czwartku nakazem zasłaniania nosa i ust.

Jaka powinna być maseczka przeciwko koronawirusowi?

Prawidłowa maseczka przeciwko koronawirusowi powinna być przede wszystkim wygodna, by można ją było nosić przez dłuższy czas. Koniecznie musi również szczelnie oplatać całą dolną część twarzy. Najlepiej, jeżeli maseczka składa się co najmniej z dwóch warstw bawełny i dodatkowo z warstwy flizeliny. Wówczas jej rola w zatrzymaniu wirusa jest nieco lepsza. Najlepiej, jeżeli ma gumkę albo troczki do wiązania jej za uszami.

Dobrym rozwiązaniem stają się maseczki antysmogowe, które posiadają wymienne filtry. Maski FFP2 KN95 to aż 5 warstw specjalnej włókniny filtrującej. Jednocześnie ważne, by maseczka nie ograniczała swobody oddychania. To szczególnie istotne w przypadku osób starszych i chorujących. Materiał, z którego wykonana jest maseczka wielokrotnego użytku, musi nadawać się do prania w wysokiej temperaturze (minimum 60 stopni Celsjusza), tak by nie spowodować jej odkształcania się. Zgodnie z zaleceniami ministra Łukasza Szumowskiego, jeżeli ktoś nie posiada maseczki do zasłaniania twarzy, wykorzystać w tym celu można także szalik albo chustę.

Gdzie należy zakładać maseczkę przeciwko koronawirusowi?

Maseczkę przeciwko koronawirusowi należy mieć na twarzy na ulicy, w urzędach, sklepach, oraz punktach usługowych. Sporo kontrowersji wzbudza konieczność zakładania maseczki w samochodzie. Zgodnie z wyjaśnieniem ministra zdrowia, maseczkę w samochodzie można zdjąć, jeżeli podróżuje się nim w gronie współmieszkańców. Jednak jeżeli w pojeździe poruszać się będę osoby niemieszkające w jednym domu, konieczne jest jej założenie. Obowiązek posiadania maseczek dotyczy za to pasażerów komunikacji zbiorowej.

Innym dość kontrowersyjnym miejscem noszenia maseczek są zakłady pracy. Jeżeli nie ma możliwości odesłania pracowników do pracy zdalnej, to od pracodawcy zależeć będzie, w jaki sposób zorganizuje przestrzeń wspólną. Pracownicy mogą albo nosić maseczki, albo zachowywać między sobą minimalny odstęp dwóch metrów. Nie wszędzie jest to jednak możliwe.

Obowiązek noszenia maseczki jest zdjęty wobec dzieci do 4 roku życia, a także osób chorych, którym maseczka utrudniłaby oddychanie. Jednocześnie dzieci powyżej 2 roku życia powinny mieć w inny sposób zakryte usta i nos. Maseczkę trzeba zdjąć na prośbę policjanta sprawdzające tożsamość podczas kontroli.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl