CZYM JEST KORONAWIRUS?
CZYM JEST KORONAWIRUS?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 jest wirusem osłonkowym. Jego budowa jest bardzo podobna do SARS koronawirusa, którego epidemia rozprzestrzeniła się po świecie kilka lat temu. SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Rozprzestrzenianie się pandemii koronawirusa

Pandemia swój początek wzięła w mieście Wuhan w środkowych Chinach w grudniu 2019 roku. Od tego czasu zdołała się ona rozprzestrzenić na ponad 60 krajów na całym świecie, w tym także na Polskę.

Jak dotychczas (12.03.2020) z powodu koronawirusa zachorowało 120 tysięcy ludzi, z czego zmarło 4,5 tysiąca osób. Ryzyko śmierci wzrasta wśród osób starszych, chorujących na cukrzycę, a także z chorobą niedokrwienną serca.

Co wiadomo o koronawirusie?

Na razie nie wiadomo z całą pewnością, jak długo koronawirus zachowuje swoje właściwości poza gospodarzem, na przykład na powierzchni przedmiotów. Brak jest badań nad nowym koronawirusem, a nawet nad „pokrewnym” wirusem SARS. W zależności od materiału i warunków ludzkie koronawirusy mogą przetrwać poza człowiekiem od 3 godzin do nawet 9 dni (Journal of Hospital Infection).

Okres inkubacji wirusa może trwać nawet 24 dni, a nie, jak wcześniej podejrzewano, do 14 dni. Natomiast pierwsze objawy choroby mogą pojawić się po 2-3 tygodniach. Zanim wystąpią objawy, osoba zarażona wirusem przekazuje go kolejnym ludziom w swoim otoczeniu.

Wirus przenosi się drogą kropelkową poprzez wdychane powietrze, a także poprzez dotyk. Wystarczy dotknąć powierzchni, na której znajduje się wirus, a następnie włożyć dłoń do oczu, nosa lub ust. Dlatego tak ważne jest staranne mycie rąk mydłem. Koronawirus chwilę utrzymuje się w powietrzu, potem osiada na powierzchni. Należy dezynfekować często dotykane powierzchnie środowiskowe: telefon, klucze, krzesła, klamki, włączniki prądu. Obecnie potwierdzono obecność wirusa we wszystkich wydzielinach człowieka, w tym na przykład w moczu.

Jak chronić się przed koronawirusem?

Choroba wywołana koronawirusem – COVID-19 wybuchła w grudniu 2019 roku w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Wirus rozprzestrzenił się na ponad 60 krajów i terytoriów na świecie, w tym na kilka europejskich, między innymi na Włochy, Niemcy, Francję, Finlandię, Grecję, czy Hiszpanię. Sytuacja jest poważna również w Polsce, gdzie zdiagnozowano już kilkadziesiąt przypadków zachorowania (stan na 12.03.2020).

W związku z ryzykiem dalszego rozprzestrzeniania się pandemii, należy zachować środki ostrożności.

Należą do nich:

· Częste mycie rąk wodą i mydłem przez ponad 20 sekund, szczególnie po kontakcie z osobami chorującymi lub ich otoczeniem, ale także po przyjściu do domu. Szczególnie zalecane są poręczne płyny do dezynfekcji rąk na bazie alkoholu;

· Unikanie dotykania twarzy: nosa, oczu lub ust nieumytymi rękoma, żeby zminimalizować ryzyko przeniesienia koronawirusa z przedmiotów do organizmu;

· Unikanie bliskiego kontaktu z chorymi wykazującymi objawy choroby układu oddechowego. Bezpieczna odległość wynosi około 1,5 metra;

· Wystarczająco długie gotowanie mięsa, ryb i owoców morza;

· Zasłanianie nosa i ust chusteczką higieniczną podczas kichania lub kasłania;

· W placówkach opieki zdrowotnej należy wzmocnić standardowe praktyki zapobiegania i kontroli zakażeń w szpitalach, zwłaszcza na oddziałach ratunkowych;

· Noszenie maseczek ochronnych przez osoby zdrowe, pamiętając jednak, że nie dają one stuprocentowego bezpieczeństwa i nadal należy kierować się zasadami higieny oraz zdrowego rozsądku;

· Kwarantanna osób zakażonych wirusem.

Zgodnie z wytycznymi WHO ryzyko zarażenia się koronawirusem pojawia się u osób, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały na obszarach objętych wirusem albo miały kontakt z osobą zarażoną, a także mają podwyższoną temperaturę, kaszel i duszności. W przypadku pojawienia się takich objawów, należy jak najszybciej powiadomić telefonicznie najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną albo zgłosić się do oddziału zakaźnego, w którym wdrożone zostaną dalsze kroki postępowania medycznego. W okresie wzmożonego rozprzestrzeniania się wirusa zaleca się rezygnacje z przebywania w miejscach dużych skupisk ludzi i podróżowania.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl