KORONAWIRUS AKTUALNE OBOSTRZENIA
KORONAWIRUS AKTUALNE OBOSTRZENIA

Pandemia koronawirusa w Polsce nie zmniejsza się, pomimo powziętych już miesiąc temu kroków. Obecnie zaleca się samoizolację nie tylko osób chorych na COVID-19, ale wszystkich Polaków. Podczas konferencji prasowej odbywającej się 9 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki przedstawił kolejne obostrzenia dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa jak największej grupie ludzi.

Ograniczenia w przemieszczaniu się w związku z koronawirusem


Aktualne obostrzenia w związku z koronawirusem dotyczą przede wszystkim ograniczeń w przemieszczaniu się. Możliwość wyjścia z domu dotyczy wyłącznie sytuacji takich jak:


 Wyjście do pracy;
 Załatwianie niezbędnych spraw życia codziennego (na przykład zakupy spożywcze);
 Wolontariat na rzecz walki z COVID-19, czyli na przykład pomoc dla osób przebywających na kwarantannie.

Po wyjściu z domu dalej utrzymany jest obowiązek zachowania co najmniej dwumetrowego odstępu pomiędzy pieszymi (dotyczy to również rodziny). Obowiązek ten nie dotyczy rodzica idącego z niepełnoletnim dzieckiem.

Dzieci i młodzież poniżej 18 roku życia nie mogą poruszać się po ulicach samodzielnie. To ograniczenie wprowadzono na skutek obserwacji młodzieży, która spotykała się w grupkach, nie zwracając uwagi na zagrożenie.

Okres pandemii to nie jest najlepszy czas na spacery i spędzanie czasu na świeżym powietrzu, dlatego obecne obostrzenia zakazują wstępu do lasu i na tereny zielone (bulwary, plaże, parki etc.). W komunikacji publicznej nie może być zajętych więcej niż połowa miejsc siedzących.

Powyższe obostrzenia obowiązują na razie do 19 kwietnia.

Utrzymane są ograniczenia dotyczące maksymalnej liczby klientów przebywających jednocześnie w sklepach, w punktach usługowych etc. Do każdego takiego miejsca wejść może tylko tyle osób, ile wynosi liczba kas pomnożona przez 3. Salony fryzjerskie i kosmetyczne pozostają zamknięte.

Obowiązek noszenia maseczek od 16.04

Duże kontrowersje wywołał obowiązek zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Od czwartku 16 kwietnia będzie wprowadzony obowiązek noszenia maseczek (nie tylko profesjonalnych masek chirurgicznych, ale także na przykład maseczek bawełnianych) albo zasłaniania ust innym materiałem – szalikiem, chustką – po wyjściu z domu. Wiele osób ma problem z zakupem maseczek, a samo ich bezrefleksyjne zakładanie na twarz wydaje się bezcelowe w walce z koronawirusem. Dlatego należy pamiętać, by maseczki wielokrotnego użytku wyprać, wygotować lub zdezynfekować w inny sposób po każdym użyciu. Podczas zdejmowania i zakładania maseczki trzymać można jedynie za gumkę lub troczki, by nie dotykać do powierzchni przylegającej do twarzy.

Nowe obostrzenia związane ze zwalczaniem koronawirusa będą obowiązywały aż do odwołania. Brak wymaganego zasłonięcia twarzy może skutkować otrzymaniem mandatu.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl