JAK MYĆ RĘCE – INSTRUKCJA MYCIA RĄK
JAK MYĆ RĘCE – INSTRUKCJA MYCIA RĄK

Mycia rąk uczymy się już od najmłodszych lat i wydawać by się mogło, że jest to sprawa oczywista i nie trzeba o niej przypominać. Ww rzeczywistości okazuje się, jednak, że nie dla każdego. Niepokojąco duża część społeczeństwa, nawet w obecnych czasach, często zapomina o takiej podstawie, jaką jest higiena dłoni. Zaniedbanie tej kwestii, szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, może nieść ze sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne, niekiedy zagrażające nawet życiu. Dlatego ważne jest, by podejść do tematu mycia rąk na poważnie. Jak poprawnie myć ręce? Kiedy i jak często powinno się myć lub dezynfekować ręce? Wszystkie odpowiedzi na te i inne pytania, dotyczące kwestii higieny dłoni, zwarte zostały w tym artykule. Przeczytaj!

Instrukcja mycia rąk

Z uwagi na istotę prawidłowej higieny rąk, na podstawie wytycznych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) opracowana została instrukcja mycia rąk. Należy myć ręce regularnie przy użyciu wody z mydłem, najlepiej w następujący sposób:

 1. Opłucz dłonie wodą.
 2. Nabierz taką ilość mydła, aby pokryła całą powierzchnię dłoni.
 3. Umyj ręce od wewnętrznej strony.
 4. Umyj wewnętrzną stroną jednej dłoni grzbiet drugiej i odwrotnie.
 5. Przeplatając palce, umyj przestrzenie między nimi.
 6. Pocierając o wewnętrzną część jednej dłoni, wymyj górne części palców u drugiej i odwrotnie.
 7. Umyj kolejno kciuki obu rąk obrotowo wewnętrzną częścią drugiej z dłoni.
 8. Złączonymi palcami jednej z rąk, wymyj wnętrze drugiej, wykonując ruchy obrotowe i odwrotnie.
 9. Namydl nadgarstki u obu rąk.
 10. Opłucz ręce bieżącą wodą.
 11. Wytrzyj ręce ręcznikiem jednorazowym do sucha, a następnie zakręć kran przez ręcznik.

Prawidłowe mycie powinno trwać od 40 do 60 sekund. Myjąc ręce według tej instrukcji, masz pewność, że zrobiłeś to poprawnie. Zaleca się, by dzieci częściej myły ręce, gdyż mają większą tendencję do odruchowego dotykania różnych powierzchni w celach poznawczych oraz dotykania twarzy i ust.

Podstawowe zasady

Aby mycie rąk było prawidłowe, tzn. dokładne i by usuwało jak największą ilość brudu i drobnoustrojów, powinno odbywać się z uwzględnieniem przede wszystkim kilku podstawowych zasad:

 • mycie rąk powinno trwać przynajmniej 30 sekund;
 • na początku powinno się zmoczyć ręce wodą;
 • następnie należy nabrać odpowiednią ilość mydła – taką, by pokryło ono całą powierzchnię dłoni – i dokładnie rozprowadzić je poprzez pocieranie o siebie rozprostowanych dłoni;
 • nie należy zapominać o wymyciu przestrzeni między palcami;
 • na koniec trzeba dokładnie opłukać ręce wodą i wytrzeć je do sucha ręcznikiem.

Jednak mycie rąk to nie wszystko – istotne jest również pamiętanie o tym, by mimo wszystko nie dotykać twarzy, szczególnie okolic oczu, ust i nosa, oraz unikać bezpośredniego dotykania różnych powierzchni w miejscach publicznych na przykład poprzez używanie rękawiczek jednorazowych.

 

 

Dlaczego mycie rąk jest tak ważne? – Rola higieny rąk w dobie koronawirusa

Dłonie mają bezpośredni kontakt ze środowiskiem, które nas otacza – na przykład witamy się, podając sobie ręce, dotykamy klamek, otwierając i zamykając drzwi, czy banknotów, płacąc za zakupy – dlatego też są one podstawową drogą transmisji drobnoustrojów. Gdy dotkniemy jakiejś powierzchni, która może być skażona, a następnie, poprzez dotyk na przykład ust, nosa czy oczu, przeniesiemy je do błon śluzowych, może dojść do zakażenia, niebezpiecznego dla zdrowia, a nawet życia. Szczególnie w dobie pandemii koronawirusa, prawdopodobieństwo zakażenia się w ten sposób, rozprzestrzeniającym się w zatrważającym tempie wirusem SARS-CoV-2, jest ogromne, dlatego położono tak duży nacisk na kwestię prawidłowych mycia i dezynfekcji rąk, ponieważ jest to łatwy i skuteczny sposób, by chronić siebie i innych.

Ciekawostka: Jako iż statystyki dotyczące higieny rąk były gorsze, niż oczekiwano, ustanowiono Światowy Dzień Mycia Rąk, który przypada na 15 października.

Kiedy i jak często należy myć ręce?

Częste mycie rąk może zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, dlatego warto wiedzieć, w jakich sytuacjach jest to szczególnie ważne:

 • przed i podczas przygotowywania posiłku;
 • przed jedzeniem;
 • po skorzystaniu z toalety;
 • po powrocie z miejsc publicznych do domu;
 • po wypakowaniu zakupów;
 • po kichnięciu, kaszlu lub wydmuchaniu nosa;
 • przed i po opatrywaniu ran;
 • po zabawie lub opiece nad zwierzęciem;
 • po wynoszeniu odpadów lub innym kontakcie z nimi;
 • po sprzątaniu;
 • po zakończeniu pracy;
 • przed rozpoczęciem pracy biurowej;
 • przed i po opiece nad osobą chorą;
 • po zmianie pieluch dzieci;
 • gdy dłonie są widocznie brudne.

 

Prawidłowa dezynfekcja

Dezynfekcja jest dobrym rozwiązaniem, gdy nie ma się w danej chwili możliwości ich umycia, jednak nie jest ono tak skuteczne jak woda i mydło. Dezynfekcja rąk odbywa się za pomocą preparatu dezynfekującego (np. płynu lub żelu), zawierającego co najmniej 60% alkoholu.

Czy samo mycie i dezynfekcja wystarczą, by zadbać o odpowiednią higienę dłoni?

Choć mycie rąk i ich dezynfekcja to skuteczne metody zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii, niebezpiecznych dla zdrowia oraz prowadzących do różnych chorób i zakażeń, to jednak nie wystarczy, by higiena rąk była kompletna. Do prawidłowego zadbania o dłonie brakuje jeszcze regeneracji. Z powodu częstego mycia i dezynfekcji rąk, skóra może stać się sucha, co może prowadzić do łatwego jej pękania i powstawania mikro urazów, co z kolei nie sprzyja walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi – poprzez takie małe, często nawet niewidoczne rany dużo łatwiej może dojść do zakażeń. Z tego powodu krem do rąk powinien towarzyszyć każdemu na co dzień i być stosowany najlepiej po każdym umyciu.

 

Podsumowanie

Znając zasady i instrukcje dotyczące prawidłowego mycia i dezynfekcji rąk oraz regularnie wykonując te czynności, zwłaszcza w sytuacjach tego wymagających, jak np. kontakt z chorymi, skorzystanie z toalety czy pobyt w miejscu publicznym, można uchronić się przed drobnoustrojami, które są przyczynami zakażeń i chorób, w tym i zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Może się to wydawać dziwne, ale wystarczy tak prosta czynność, którą jest mycie rąk, by móc lepiej chronić siebie i innych.

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl