CZY MOŻNA NOSIĆ PRZYŁBICE ZAMIAST MASECZKI?
CZY MOŻNA NOSIĆ PRZYŁBICE ZAMIAST MASECZKI?

Pandemia koronawirusa to niewątpliwie bardzo trudny czas dla naszego społeczeństwa. W trosce o zdrowie obywateli Rząd wprowadził wiele restrykcji i nakazów, których należy bezwzględnie przestrzegać. Jednym z nich jest obowiązek zasłaniania ust i nosa po wyjściu z domu lub opuszczeniu prywatnej posesji. Zdecydowanie jest to fundamentalny sposób na zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

Istnieje wiele metod zakrywania twarzy. Nie da się ukryć, że największą popularnością cieszą się maseczki ochronne. Ponadto, wiele sklepów oferuje Klientom przyłbice. Jednak, czy przyłbica zamiast maski to dobry wybór? Na to i wiele innych pytań odpowiemy w poniższym poradniku.

Obowiązek zakrywania ust i nosa

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia obowiązek zakrywania ust i nosa na terenie naszego kraju obowiązuje do odwołania. Obywatele mogą uczynić to za pomocą maseczki ochronnej. Czy można zastąpić maskę przyłbicą?  Jeszcze do niedawna mogliśmy zasłaniać nos i usta za pomocą maseczki, przyłbicy czy chusty lub szalika, jednak najnowsze rozporządzenie dopuszcza już tylko maseczkę jako formę ochronną przed koronawirusem. Przyłbica może być stosowana jedynie jako uzupełnienie maseczki.

Zasłanianie twarzy jest koniecznością zarówno w przestrzeni otwartej, jak i zamkniętej.Przepis ten dotyczy osób przemieszczających się: środkami transportu publicznego, samochodem (jeśli podróżujemy z osobami, z którymi nie mieszkamy pod jednym dachem), statkami pasażerskimi i powietrznymi, w punktach handlowo-usługowych, placówkach użyteczności publicznej, niektórych zakładach pracy, miejscach sprawowania kultu religijnego, na cmentarzach i ulicach.

Co daje nam maseczka?

Jak wiemy, wirus COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową. Oznacza to, że z łatwością możemy zarazić się nim nawet podczas rozmowy z drugim człowiekiem. Nie ulega wątpliwości, że maseczka ochronna jest jednym z najskuteczniejszych środków w walce z uciążliwym wirusem. Zakrywając usta i nos maseczką bądź innym elementem odzieży, chronimy błonę śluzową jamy ustnej i dróg oddechowe przed drobnoustrojami.

Maseczka ma również działanie zapobiegawcze, ponieważ uniemożliwia dotykanie okolic jamy ustnej rękoma. Chroni także inne osoby przed zakażeniem. Aby ochrona mogła działać prawidłowo, konieczne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny, jak również unikanie zgromadzeń oraz zachowanie dystansu społecznego.

Sprawdź jaka maseczka jest najskuteczniejsza na koronawirusa.

 

Czy przyłbica chroni przed koronawirusem?

Wraz z wprowadzeniem nakazu zakrywania ust i nosa temat maseczek ochronnych wywołał wiele kontrowersji. Większość osób zdecydowała się na ochronę nosa i ust w formie przyłbicy zamiast maseczek. Plastikowa przyłbica zwykle jest umieszczana w okolicy czoła lub przypinana na okulary. Dzięki temu zabezpiecza nie tylko naszą jamę ustną, ale również oczy.

Niekwestionowaną zaletą przyłbicy jest większa swoboda oddychania, komfort noszenia i fakt, że przyłbice można z łatwością zdezynfekować. Niemniej jednak ma ona jedną, zasadniczą wadę – nie przylega dobrze do twarzy. Jeśli będziemy nosić przyłbicę zamiast maseczki szkodliwe cząsteczki unoszone w powietrzu mogą z łatwością przedostać się do naszej błony śluzowej.

Przyłbica zamiast maseczki?

Czy przyłbicę można nosić zamiast maseczki? To pytanie z pewnością zadaje sobie wielu z nas. Przyłbica zamiast maseczki sama w sobie nie gwarantuje nam skutecznej ochrony przed koronawirusem. Mimo że przyłbice chronią nasze oczy, po bokach znajdują się szczeliny, przez które z łatwością mogą przedostać się drobnoustroje. Dlatego też nie zaleca się stosowania tej formy ochrony na twarz.

Przyłbica najlepiej spełnia swoją funkcję, gdy jest noszona wraz z maseczką ochronną. Noszenie ich razem chroni nie tylko nos i usta, ale również oczy, przez które również jest możliwe zarażenie. Jeśli w naszym otoczeniu znajdą się osoby, które kichają lub kaszlą, drobnoustroje osiądą na przyłbicy. Jest to ważne w szczególności w miejscach, gdzie istnieje ryzyko kontaktu z osobami zakażonymi. Tego typu zabezpieczenie również chroni inne osoby przed zakażeniem, jeśli istnieje szansa, że to my możemy zarazić drugą osobę.

 

Podsumowanie

Wraz z nastaniem pandemii rządzący zastosowali szereg restrykcji mających na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się niebezpiecznej choroby. Wprowadzenie obowiązkuzasłaniania ust i nowa towarzyszy nam już długi czas. W obecnej sytuacji konieczne jest zakrywanie nosa i ust we wszystkich miejscach publicznych. Do tego celu niezbędna jest maska ochronna.

Wiele osób zastanawia się, czy przyłbica zamiast maseczki to dobre rozwiązanie? W przeciwieństwie do maseczek przyłbica ze względu na swoją budowę nie gwarantuje maksymalnej ochrony przed wirusem. Dlatego też zaleca się stosowanie jej wraz z maską ochronną. Wówczas mamy pewność, że nasza osłona na twarz jest rzeczywiście skuteczna. Potrzebujesz maski ochronne? Możesz zamówić je w naszym sklepie online. Proponujemy maski ffp2 oraz maski antysmogowe i maski antysmogowe dla dzieci,  których można używać wielokrotnie. 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl