CZY MOŻNA BEZPIECZNIE IŚĆ NA SPACER W DOBIE KORONAWIRUSA?
CZY MOŻNA BEZPIECZNIE IŚĆ NA SPACER W DOBIE KORONAWIRUSA?

W środę 4 listopada 2020 premier Mateusz Morawiecki na konferencji przedstawił obowiązujące przepisy i wytyczne dotyczące zachowań i działań – od 24 października cała Polska została objęta tzw. “czerwoną strefą bezpieczeństwa” w związku wzrostem zachorowań na koronawirusa.. Wprowadzono sporo nowych obostrzeń: zawieszona została działalność placówek kulturalnych, basenów, dyskotek, siłowni i centrów fitness. Ograniczona została działalność hoteli, gastronomii, galerii handlowych, zakazano organizacji wesel i innych uroczystości. Obowiązują nas też wytyczne dotyczące przemieszczania się zarówno jako pieszych jak i środkami lokomocji i środkami transportu publicznego. Wiele osób zastanawia się, czy w związku z COViD-19 można bezpiecznie wyjść na spacer, do sklepu czy można biegać i jak często? Poniżej wyjaśniamy, czy można wyjść na spacer.

 

 

Aktualne obostrzenia

  • Mimo że w związku z COVID-19 zalecane jest ograniczenie wychodzenia z domu. Nie musimy zostawać w domu. Możemy wyjść na spacer, to nawet ważne dla naszego zdrowia. Jednak pamiętajmy aby podczas wyjścia na zewnątrz zachować szczególną ostrożność, nosić maseczkę, a po powrocie dokładnie umyć ręce.
  • Podczas przemieszczania się w przestrzeni publicznej w Polsce musimy zachować dystans min. 1,5 m- wyłączeni z tego obowiązku są: rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające lub gospodarujące, osoby niepełnosprawne, nie mogące się samodzielnie poruszać, osoby z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego i ich opiekunowie.
  • W dobie COVID-19 wychodząc na spacer, pamiętajmy że zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych jest obowiązkowe w całym kraju. Obowiązek zasłaniania ust i nosa obowiązuje nas na ulicy, na drogach i placach, na terenie cmentarzy, promenad, bulwarów, miejsc postoju pojazdów, parkingów leśnych, w autobusie, tramwaju i pociągu, w sklepie, galerii handlowej, banku, na targu -na poczcie, w kinie i teatrze, u lekarza, w przychodni, w szpitalu, salonie masażu i tatuażu, w kościele i szkole, na uczelni w urzędzie (jeśli idziemy załatwić tam jakąś sprawę) i innych budynkach użyteczności publicznej.
  • Dzieci i młodzież do 16 roku życia, w godz. 8-16, od poniedziałku do piątku musi przemieszczać się pod opieką rodzica lub opiekuna. Co oznacza, że dziecko w tym wieku nie może wyjść samo na spacer. Zasada ta nie obowiązuje w weekendy lub jeśli dziecko idzie lub wraca ze szkoły. Pamiętajmy jednak, że ważne jest aby wychodzić z dziećmi na spacery, szczególnie gdy nie wychodzą do szkoły. Polecamy maseczki antysmogowe dla dzieci idealne na spacer. Polecamy również poradnik Czy można biegać w dobie koronawirusa. 
  • Seniorzy zachęcani są do przebywania w domu. Wyjątkiem są sytuacje związane z wykonywaniem czynności zawodowych, zaspokajaniem niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego, sprawowaniem lub uczestniczeniem w sprawowaniu kultu religijnego – w tym czynności lub obrzędów religijnych. Zwróćmy jednak uwagę na to, że to tylko zalecenia, więc tak naprawdę senior może wychodzić na spacery kiedy chce. Ważne jest jednak dbanie o swoje bezpieczeństwo poprzez noszenie maseczki i dezynfekowanie rąk.
  • W obliczu epidemii COVID-19 w zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób. Uczestnicy mają obowiązek zakrywania nosa i ust oraz zachowania 1,5 m odległości od innych osób. Ponadto odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 m. Obowiązuje zakaz organizowania spotkań i imprez niezależnie od ich rodzaju – z wyjątkiem imprez i spotkań organizowanych w domu, w których bierze udział do 20 osób.
  • W pandemii koronawirusa w kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos. Jeżeli wydarzenie odbywa się na zewnątrz należy zachować dystans 1,5 m i zakryć usta i nos.
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób. W całym kraju środkami transportu publicznego można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc wolnych miejsc siedzących.

W związku z wytycznymi Premiera i Ministra Zdrowia możemy wyjść z domu na zakupy, dla zdrowia wyjść na spacer, uprawiać sporty, rekreację na świeżym powietrzu, musimy jednak się zastosować do powyższych wytycznych wprowadzanych celem ograniczenia rozprzestrzeniania koronawirusa.

Spacer w czasie epidemii- podstawowe informacje

Jak wspomnieliśmy wcześniej w dobie pandemii koronawirusa obowiązuje nas nakaz noszenia masek zakrywających usta i nos, jednak w zieleńcach, ogrodach botanicznych, ogrodach zabytkowych, w rodzinnych ogródkach działkowych i na plaży oraz w czasie podróży prywatnym samochodem nie musimy tego robić. Wynika z tego, że spacerując po tych miejscach, zachowując bezpieczną odległość, możemy wyjść na spacer bez maseczki.

Nie rezygnujmy jednak z maski, jeśli przebywamy na terenach wykazujących wysoki poziom zanieczyszczenia i smogu – warto wówczas, mieć przy sobie maskę antysmogową lub antyalergiczną. Oferujemy maseczki antysmogowe w wielu wzorach, kolorach i rozmiarach.

Według ostatnich obowiązujących przepisów nie ma też zakazu wstępu do lasu czy parku, więc i tam możemy się bezpiecznie poruszać i korzystać z walorów przyrody, otwarte również nadal pozostają parki, korzystajmy więc z nich do woli.

Koronawirus to nie powód, by zaprzestać ruchu na świeżym powietrzu, a tym samym dbałości o naszą kondycję i zdrowie. Spacer to doskonały sposób aby zaczerpnąć świeżego powietrza, zrelaksować się i wzmocnić układ odpornościowy. Jednak w czasie epidemii powinniśmy wychodzić na spacery z dala od tłumów, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Gdyż lepiej chronić się przed koronawirusem, niż później leczyć.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl