CZYM SIĘ RÓŻNIĄ PANDEMIA OD EPIDEMII?

W ostatnim czasie praktycznie cały świat został owładnięty przez SARS-coV 2, wirus wywołuje chorobę COVID-19. Wszyscy zastanawiamy się, kiedy walka z koronawirusem dobiegnie końca i będziemy mogli wrócić do dawnego trybu życia sprzed jego wystąpienia. Jednak jak na razie, rychły powrót do normalności wydaje się niemożliwy. Z uwagi na to warto uzupełnić wiedzę na temat ówczesnej choroby koronawirusa. Jedną z podstawowych informacji, którą warto wiedzieć, to jakie są różnice pomiędzy pandemią, a epidemią i związane z nimi prawa oraz obowiązki, gdyż bez wątpienia, te dwa sformułowania nie są jednakie. Czym różni się pandemia od epidemii? Jak rozpoznać jedną i drugą? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego o ich występowaniu.

Czym jest epidemia?

Według definicji światowej – „epidemia to występowanie w określonym czasie i na określonym terenie przypadków zachorowań lub innych zjawisk związanych ze zdrowiem w liczbie większej niż oczekiwana.” W Polsce z kolei legalna definicja epidemii choroby zakaźnej brzmi: „wystąpienie na danym obszarze zakażeń lub zachorowań na chorobę zakaźną w liczbie wyraźnie większej niż we wcześniejszym okresie albo wystąpienie zakażeń lub chorób zakaźnych dotychczas niewystępujących.” W związku z tym, najogólniej mówiąc, epidemia to nagły wzrost liczby zachorowań na danym terenie, który nie był przewidziany i jego stan jest trudny do opanowania. Wyróżniamy:

Z uwagi na długości trwania

 • epidemia sezonowa,
 • epidemia okresowa.

Z uwagi na obszar występowania

 • epidemia lokalna,
 • epidemia krajowa,
 • epidemia ogólnoświatowe – pandemia.

Z uwagi na źródło i drogę rozprzestrzeniania się

 • epidemia punktowa,
 • epidemia postępująca (propagacyjna).

Czym jest pandemia?

Pandemia – z greckiego (epi – „na”, demos – „lud”), charakteryzuje się wystąpieniem masowych zachorowań na chorobę zakaźną, nie tyle na danym obszarze, lecz na różnych kontynentach, a nawet na całym świecie. Pandemię wyróżnia fakt, że w tym samym czasie walczy z nią wiele państw. Można więc powiedzieć, że jest określana podobnie jak epidemie, z tą jednak różnicą, że ma dużo większy zasięg występowania- często dotyka milionów ludzi na całym świecie.

Pandemia a epidemia – różnice

Jak widzimy, pandemia i epidemia są poniekąd ze sobą spokrewnione – jednak nie można ich traktować jako synonimów. Wynika to przede wszystkim z faktu, że pandemie są znacznie poważniejsze od epidemii i różni się obszarem występowania. To problem globalny, który dotyka światowej populacji. Epidemia zaś często jest skupiona na konkretnym obszarze – mieście czy państwie.

 

Co wpływa na rozwój pandemii?

Aby epidemia lub pandemia rozpowszechniła się na masową skalę, potrzebuje do tego sprzyjających warunków. Niestety, bardzo często zdarza się, że je dostaje od środowiska. Na rozwój epidemii lub pandemii składa się wiele czynników. Przede wszystkim możemy wyróżnić tutaj:

 • Sposób interakcji ogniw zakaźnych – źródła zakażenia, drogi przenoszenia się choroby.
 • Jakoś warunków środowiskowych – klimat, rozwój sanitarny, wskaźnik skażenia środowiska.
 • Podatność gospodarza, na zarażenie się chorobą.

 

Czym są choroby zakaźne?

W ogólnej definicji, choroby zakaźne to najczęściej schorzenia wywołane przez drobnoustroje, tj. wirusy, bakterie, grzyby, roztocza, pasożyty czy toksyczne produkty. Przyczyną ich występowania mogą być także czynniki biologiczne. Wyróżniamy kilka podstawowych dróg przenoszenia się tego typu chorób:

 • poprzez kontakt bezpośredni,
 • drogą kropelkową,
 • podczas kaszlu i kichania,
 • przez kontakt seksualny,
 • poprzez wkłucie,
 • podczas interakcji z owadami, które są częstymi nosicielami wirusów.

Walka z chorobami zakaźnymi

Aby wirus lub choroba zakaźna została unieszkodliwiona, potrzebne jest podjęcie odpowiednich kroków, które nam w tym pomogą. Oczywiście są one dobierane w zależności od powagi sytuacji i specyfikacji zagrożenia. Do podstawowych sposobów walki z problemem pandemii najczęściej zaliczamy:

 • izolację osób zakażonych,
 • odpowiednie leczenie i profilaktyka zdrowia,
 • kontrola produkcji żywności (stan zdrowia osób, które ją produkują),
 • kontrola epidemiologiczna ludzi, zwierząt, ujęć wody itd.
 • sterylizacja sprzętu medycznego,
 • utylizacja jednorazowego sprzętu medycznego,
 • zapewnienie środków higieny osobistej i ochrony zdrowia na jak najwyższym poziomie,
 • dobieranie odpowiednich sposobów leczenia i zastosowanie szczepień.

Covid-19

Obecnie zmagamy się z wirusem SARS-CoV 2, którego skutkiem jest choroba COVID-19. Początkowo koronawirus był epidemią, która zapoczątkowała się w Wuhan 17 listopada 2020 roku w środkowych Chinach. Z kolei 11 marca 2020 roku, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała wirusa za ognisko występujące niemal na całym świecie i określiła go pandemią. Koronawirus spowodował zatrzymanie wielu procesów występujących na świecie. W szczególności osłabł gospodarkę na kontynentach oraz doprowadził do odwołania wielu wydarzeń sportowych i religijnych, kulturalnych czy politycznych. Ponadto, koronawirus spowodował największe zahamowanie gospodarcze w historii, od czasów wielkiego kryzysu oraz doprowadził do zgonów wielu osób na całej Ziemi.

 

Pandemie i epidemie w przeszłości

Pandemia koronawirusa SARS-CoV 2 nie jest pierwszą w historii ludzkości. Wbrew pozorom, epidemie i pandemie miały w przeszłości bardzo liczne występowanie, a ludzkość od dawien dawna się z nimi zmaga. Znane nam zapiski historyczne dowodzą, że pierwsze zmagania z tego typu infekcjami chorób zakaźnych, mających długi okres zaraźliwości miały miejsce już w V w.p.n.e. i siały ogromne spustoszenie na całym globie.

Dżuma w Średniowieczu

Do jednej z najcięższych epidemii świata należała tzw. Czarna Śmierć, na którą pomiędzy 1346 a 1353 rokiem w Europie zmarło około 50 milionów ludzi. Szacuje się, że było to nawet 50-60% populacji Europy. Główną przyczyną wystąpienia pandemii był brak skutecznej broni z chorobą. Dodatkowo, bardzo często jej występowanie przypisywano złemu powietrzu czy nawet społeczeństwu Żydowskiemu.

Niestety nie była to ostatnia fala tej choroby, gdyż w różnych rejonach świata pojawiała się ona nieustannie, aż do pierwszej połowy XIX wieku. Szczególnie ciężki powrót pandemii nastąpił w 1855 roku. Trwała ponad 100 lat i pochłonęła do 12 milionów ofiar. Dotknęła niemal każdego zakątka świata, a w celu powstrzymania jej podejmowano liczne kroki na tle międzynarodowym.

Grypa hiszpanka

To jedna z najsłynniejszych pandemia grypy w dziejach ludzkości, mającej miejsce w latach 1918-1919. Grypa hiszpanka trwała zaledwie 12 miesięcy, jednak jej żniwo jest okazałe. Przeszła w trzech falach – przez Europę, Afrykę, Azję i Amerykę Północną. Pierwszy przypadek grypy został wykryty w USA w stanie Kansas i rozprzestrzeniał się głównie w obozach żołnierskich. To właśnie oni sprowadzili ją na tereny Europy dając początek drugiej fali wirusa – szczególnie do Francji, która stała się głównym ogniskiem zarazy. Trzecia fala grypy była najłagodniejsza i miała miejsce w Stanach Zjednoczonych i kilku częściach Europy.

Obecnie mamy to szczęście, że dysponujemy obszerną wiedzą i sprzętem medycznym. Dzięki temu możemy podejmować różnorakie działania i nieustannie badać przyczynę i sposób działania zagrożenia. Światowa Organizacja Zdrowia nawołuje do przestrzegania obostrzeń sanitarnych i nieustannie podejmuje kolejne kroki w walce z koronawirusem mające charakter międzynarodowy. Jak podają statystyki WHO w niektórych państwach widnieje zahamowanie wirusa i powoli wracają do normalnego trybu życia. Jednak sam koniec pandemii koronawirusa nie jest prosty do przewidzenia, zarówno w Polsce jak i na całym globie.

Czas pandemii koronawirusa w Polsce i na świecie bez wątpienie jest trudnym okresem dla wielu osób. Jednak, aby pozbyć się zagrożenia, powinniśmy stosować się do wszelkich obostrzeń i zakazów, jak chociażby noszenie maseczek czy zachowanie odpowiedniego odstępu – wszystko to z uwagi nie tylko na własne zdrowie, ale także ludzi w naszym otoczeniu. Zachęcamy do skorzystania z naszej oferty, proponujemy maski antysmogowe dla dorosłych, maski antysmogowe dla dzieci oraz maski ffp2.. Dodatkowo pamiętajmy, że mamy do czynienia z pandemią COVID-19, czyli problemem na skalę światową.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl