CZY MOŻNA IŚĆ NA CMENTARZ? KORONAWIRUS
CZY MOŻNA IŚĆ NA CMENTARZ? KORONAWIRUS

UPDATE !!!! ZGODNIE z konferencją prasową Premiera RP z dnia 30.10.2020 cmentarza w dniach od 31 października do 2 listopada 2020 pozostaną zamknięte. W pozostałe dni można iść na cmentarz. 

 

Październikowe nakazy

W piątek 30 października 2020 Premier Mateusz Morawiecki powiedział:

“Podjęliśmy decyzję, że zarówno dzień poprzedzający Dzień Wszystkich Świętych, jak i Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki to dni, kiedy cmentarze będą zamknięte.”

“Czekaliśmy z tą decyzją, ponieważ cały czas żyliśmy tą nadzieją, że ta liczba zachorowań będzie przynajmniej chociaż trochę malała, ale ona dzisiaj jest znowu większa niż wczoraj, wczoraj była większa niż przedwczoraj i nie chcemy prowadzić do zwiększenia ryzyka na skutek tego, że na cmentarzach, w środkach komunikacji publicznej, przed cmentarzami gromadzić się będą duże grupy osób.”

“Nie chcemy doprowadzać do takiego ryzyka, żeby na skutek odwiedzin na cmentarzach rzeczywiście wiele osób poniosło śmierć.”

Pamiętaj, na cmentarz po 2 listopada tylko w maseczce.

 

Polecamy stosowanie maseczek dobrej jakości, które nie będą nam sprawiać nadmiernego dyskomfortu.

Covid-19 już od wielu miesięcy spędza nam sen z powiek. Pierwsze wzmianki o nim usłyszeliśmy jeszcze końcem ubiegłego roku, kiedy to rozszalał się na dobre w Chinach. Obecnie, walczy z nim niemal cały świat. Boimy się przede wszystkim o swoje zdrowie, ale niepokoją nas także inne kwestie. Jak dobrze wiem, listopadowe wizyty na cmentarzu są nie tylko kultem religijnym, ale niemal tradycją Polskiego narodu. Odwiedzamy wtedy swoich bliskich zmarłych i zapalamy symboliczne znicze. Jednak, czy w tym roku będzie inaczej.

Jednak pamiętajmy, że ustanowiono liczne ograniczenia i nakazy, które znacznie ograniczają wizyty na cmentarzu także w inne dni. Przede wszystkim wprowadzono zakaz przemieszczania się osób powyżej 70 roku życia. Wyjątek od tego stanowi:

  • Przemieszczanie się do pracy.
  • Przemieszczanie się w celu zaspokojenia podstawowych potrzeb życia codziennego.
  • Przemieszczanie się w celu sprawowania lub uczestnictwa w sprawowaniu kultu religijnego.

Dodatkowo, dzieci do lat 16 od godziny 8 do godziny 16 mogą przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej. Zakazano także tworzenia zgromadzeń powyżej 5 osób spoza gospodarstw domowych. Oczywiście nie możemy też zapomnieć o zachowaniu odpowiedniego odstępu oraz obowiązku zakrywania ust i nosa. O ile pierwszy warunek wydaje się dość łatwy do spełnienia, drugi budzi wiele kontrowersji i jest dość problematyczne.

Koronawirus a cmentarz

Odpowiadając na pytanie, czy można iść na cmentarz i odwiedzić groby bliskich – tak, jednak należy przestrzegać ogólnie przyjętych nakazów i zakazów. Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe apeluje, aby zaniechać licznego odwiedzania cmentarzy w tym dniu. Jako argument podaje troskę o zdrowie nas wszystkich, gdyż ogromne ilości osób na cmentarzach sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusa.

Szczególnie głębokie i zmuszające do refleksji jest zdanie wypowiedziane przez Prezesa PSP Krzysztofa Wolickiego: „Zróbcie wszystko, aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to Wy odwiedzali groby Bliskich, a nie Wasze groby były odwiedzane!”.

Podobnego myślenia jest rzecznik rządu, Piotr Müller, który prosi o nadzwyczajną ostrożność. Osobiście zachęcamy o złożenie wizyty na cmentarzach w innym terminie niż 1 i 2 listopada. Najlepiej w tygodniu poprzedzającym lub po święcie. Dzięki temu unikniemy tłumów i nie będziemy niepotrzebnie się narażać. Jak widzimy otwarte cmentarze to decyzje leżące w gestii rządzących krajem, jednak my sami w trosce o własne bezpieczeństwo, także powinniśmy podjąć wszelkie, niezbędne kroki, aby pomóc w walce z szalejącą epidemią.

 

Jak było wiosną 2020 roku?

Jak pamiętamy rozporządzenie Rady Ministrów z 31 marca 2020 r w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Paragraf 17 ust. 1, od dnia 1 kwietnia 2020 r. do 11 kwietnia 2020 r. wprowadziło całkowity zakaz przemieszczania się. Zamknięte były nawet tereny zielone – odwiedzanie bulwarów, ogrodów botanicznych czy parków było zakazane. Święta Wielkanocne także spędziliśmy w domach, w gronie najbliższych osób, mieszkających razem z nami.
Kontrowersyjną kwestią był także temat cmentarzy które były pozamykane. Wtedy główna decyzja należała do zarządców cmentarzy – to oni byli odpowiedzialni za zamknięcie. Nie możemy też zapomnieć, że panował wtedy ogólny zakaz przemieszczania się, więc i tak nikt nie mógł odwiedzić grobów. 

Podsumowanie

Teraz sytuacja wydaje się być o wiele poważniejszą. Codziennie odnotowujemy rekordowe liczby zachorowań na Covid-19. Wszyscy więc zaczęli się zastanawiać jak będą wyglądać najbliższe święta poświęcone zmarłym. Czy sytuacja się powtórzy? Jak na razie możemy tylko przewidywać. Wszystko wyklaruje się w najbliższym czasie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl