FAQ - Pytania i odpowiedzi

1. Czy maska pomaga alergikom?

Maski FFP2 KN95 oraz maski Casual N95 marki OZONE, dzięki zastosowanym w nich filtrom przyniosą ulgę wszystkim alergikom uczulonym na kurz, a przede wszystkim tym, którzy w okresie pylenia roślin mieli intensywne reakcje alergiczne.

2. Czy te filtry można prać?

Oferowane w maskach filtry utracą swoje właściwości w trakcie ich prania.

3. Czy filtry wymagają wymiany, jeśli tak, to jak często?

Tak, nasze maseczki antysmogowe po pewnym czasie wymagają wymiany filtra. . Filtr jest efektywny przez 4-6 tygodni lub 69 godzin w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza, osobniczego zużycia powietrza i od wykonywanej pracy, np. spaceru, biegu. Należy stosować do momentu wyczucia przez użytkownika zapachu substancji toksycznych oraz wyraźnego zmniejszenia przepływu powietrza.

4. Czy wszystkie filtry i zawory są wymienne?

Tak, filtry i zaworki są wymiennie.

5. Czy muszę wymieniać zawór?

Jeśli zaworki nie są uszkodzone, nie wymagają wymiany. Zaworki są trwałe, w normalnym użytkowaniu, zgodnie z celem maski, w tym zaworki nie ulegają uszkodzeniom. Co miesiąc zaleca się przepłukanie zaworu ciepłą wodą, pozostawiając do wyschnięcia i zastosowując niewielką ilość talku, aby zapobiec przywieraniu zaworu.

6. Czy można umyć maskę?

Nasze maski szyjemy z najwyższej jakości, 100% bawełnianych tkanin ubraniowych polskiej produkcji, tkanych z wysokogatunkowej bawełny. Zalecamy pranie ręczne w temperaturze poniżej 40°C, środkami niezawierającymi perchloroetylenu ani fosforanów. UWAGA: pranie maski jest możliwe wyłącznie po zdemontowaniu zaworków wydechowych i filtra. FILTRA NIE MOŻNA PRAĆ!

7. Zagięcie na nosie: jak bardzo powinienem je zgiąć?

Metalowe zaciski na nos kształtują się z łatwością, aby dobrze dopasować wokół nasady nosa. Po poprawnym dopasowaniu kształtu, najlepiej zachować go.

8. Czy dostępne są maski dla dzieci?

Posiadamy antysmogowe maski dla dzieci. Rozmiar dziecięcy jest odpowiedni dla dzieci w wieku od 4 do 8 lat.

9. Czuję, że mój oddech jest ograniczony, czy to normalne?

Wszystkie maski posiadają jakiś poziom ograniczenia przepływu powietrza, zwłaszcza w szybkich częstościach oddechu; np. przy szybkiej jeździe na rowerze. Nasze maski posiadają 2 zawory o dużym przepływie powietrza. Materiał bawełniany z której maski są wykonane ułatwia przepływ powietrza. Zwłaszcza na samym początku przygody z maską będziemy odczuwać ograniczenie które z czasem się zmniejszy.

10. Jakie są skutki zdrowotne narażenia na działanie pyłu i innych cząstek stałych?

Ozon w warstwie przyziemnej

Ozon w warstwie przyziemnej powstaje, gdy lotne związki organiczne (LZO) i tlenków azotu (NOx) reagują z promieniowaniem ultrafioletowym słońca. Podstawowym źródłem LZO i NOx jest ruch pojazdów w tym samochodów osobowych, ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych i sprzętu rolniczego.

Ozon w warstwie przyziemnej osiąga swój najwyższy poziom w godzinach popołudniowych i wczesnowieczornych. Wysoki poziom występuje najczęściej w miesiącach letnich. Jest silnie drażniący, może powodować skurcz dróg oddechowych, zmuszając układ oddechowy do ciężkiej pracy w celu dostarczenia tlenu. Może również powodować inne problemy zdrowotne:

 • Zwiększone zmęczenie
 • Świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, suchość w gardle, ból głowy lub nudności
 • Nasilenie chorób dróg oddechowych, takich jak rozedma płuc, zapalenie oskrzeli i astma
 • Uszkodzenie w głębokich częściach płuc, trwałe nawet po ustąpieniu objawów takich jak kaszel lub ból gardła
 • Niższa odporność na infekcje
 • Obniżone wyniki sportowe

Particulate Matter (PM)

Pyły zawieszone – aerozole atmosferyczne. Cząstki stałe są złożoną mieszaniną, która może zawierać sadzę, dym, metale, azotany, siarczany, kurz i gumę pochodzącą z opon pojazdów. Mogą one być bezpośrednio emitowane jako dym pochodzący ze spalania substancji lub mogą powstać w wyniku reakcji gazów w atmosferze, takich jak tlenki azotu.

Pył zawieszony PM10 jest frakcją pyłu o bardzo małych rozmiarach. Średnica ziaren wynosi do 10 mikrometrów. Rozmiar ten powoduje, że ziarna pyłu mają zdolność do przeniknięcia głęboko do płuc. Głównym źródłem pyłu PM10 w powietrzu jest emisja pochodząca ze spalania w systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa, a także z ruchu drogowego. Przy czym pojazdy spalinowe zasilane gazami jak CNG i LPG są najprzyjaźniejsze dla środowiska. Najbardziej szkodliwe dla powietrza są pojazdy z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. Warunki geograficzne takie jak położenie w dolinie, warunki urbanistyczne takie jak gęsta zabudowa wysokich budynków, warunki meteorologiczne takie jak brak wiatru i inwersja termiczna sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń powietrza i powstawaniu smogu. Konsekwencją tego jest przekraczanie wartości stężeń dopuszczalnych zanieczyszczeń, szczególnie pyłów PM10 i PM 2,5. Małe cząstki (znane jako PM2,5 lub drobniejszy pył zawieszony) czyli pył zawieszony o średnicy nie większej niż 2,5 μm. Ocenia się, że ze względu na swoją wielkość jest najbardziej szkodliwy dla zdrowia człowieka spośród zanieczyszczeń atmosferycznych, ze względu na zdolność do przenikania do organizmu. Narażenie na takie cząstki może wpływać negatywnie na funkcjonowanie płuc i serca. Nawet krótkotrwała ekspozycja na wysokie stężenia pyłu PM2,5 powoduje wzrost ryzyka nagłych przypadków wymagających hospitalizacji z powodu nasilenia astmy, ostrej reakcji układu oddechowego oraz osłabienia czynności płuc.

Badania naukowe powiązały narażanie się na długoterminowy kontakt z zanieczyszczeniem pyłami (zwłaszcza drobnymi cząsteczkami) z problemami zdrowotnymi m.in.:

 • Niezakończonych zgonem zawałów serca
 • Rozwój przewlekłego zapalenia oskrzeli i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc
 • Nasilenie astmy
 • Nasilenie objawów oddechowych, takich jak podrażnienie dróg oddechowych, kaszel lub trudności w oddychaniu
 • Zmniejszona wydolność płuc
 • Rozwój przewlekłej choroby dróg oddechowych u dzieci
 • Nieregularne bicie serca
 • Przedwczesna śmierć u osób z chorobami serca lub płuc, w tym zgonu z powodu raka płuc

Krótkotrwałe narażenie na PM także jest groźne i może:

 • Zwiększyć podatność na infekcje dróg oddechowych
 • Pogłębić chorobę płuc powodując ataki astmy i ostre zapalenie oskrzeli
 • Być przyczyną zawałów serca i zaburzeń rytmu serca u osób z chorobami serca

Nawet jeśli jesteśmy w dobrej formie, mogą pojawić się objawy tymczasowe, takie jak:

 • Ucisk w klatce piersiowej
 • Podrażnienie oczu, nosa i gardła
 • Kaszel
 • Duszność

11. Jak długo muszę czekać na dostarczenie zamówienia?

Czas na wysyłkę  od 2-3 dni roboczych

12. Jaki rozmiar maski potrzebuję?

Tutaj znajdziesz dokładną rozmiarówkę dla naszych produktów SPORT

Tutaj znajdziesz dokładną rozmiarówkę dla naszych produktów SPORT

Jeśli nie jesteś pewien, który rozmiar wybrać skontaktuj się z działem obsługi klienta (ozonemask@gmail.com) podając następujące informacje:

Wzrost:
Waga:
Obwód głowy:

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl